V současné době je stěží tajemstvím, že udržitelnost v módě je důležitým tématem. Mnoho lidí doufá, že nakupují etičtěji, a zároveň hledají způsoby, jak znovu použít a recyklovat oblečení, které již dostali či si koupili. To je jedním z důvodů, proč se stále více lidí snaží naučit vyrábět si vlastní oblečení či přešívat staré kousky.

Vytvoření vlastního oblečení není nejjednodušší z řemesel a koníčků, protože to vyžaduje určité zkušenosti s designovými vzory, výběrem tkanin a používáním šicího stroje. I přes to všechno se v posledních letech móda v důsledku mnoha faktorů vrací k vlastnoručním výrobkům.

Výhody vlastního oblečení

Podle některých je důvod, proč stále více lidí dává přednost šití vlastního oblečení v 21. století, odpor ke konzumní společnosti. Lidé jsou unaveni z módních i obyčejných výstřelků a raději si vytvářejí vlastní oblečení, které je podle vlastního vkusu, jedinečné a neobvyklé, vyčnívající z z davu. Látky na metráž existují v tolika provedení, že je téměř nemožné si nevybrat.

Plus, šití a výroba šatů je vynikajícím řemeslem pro využití fantazií a šancí prozkoumat něčí kreativitu a talent. Navíc po ušití vlastních šatů poznáte skvělý pocit, že jste schopni proměnit své vlastní myšlenky v skutečný hmotný oděv, který lze nosit. Pocit hrdosti, že si něco tak zvláštního uděláte, je také ohromující a senzační.

Dalším faktorem, který inspiroval více lidí k vytváření vlastního oblečení a doplňků, jsou peníze, které ušetří. Můžete milovat luxusní šaty nebo tričko, ale nemůžete si to dovolit – tak proč to neudělat sami? Pravda, kvalitní tkanina může být drahá, ale vzhledem k neuvěřitelným cenám předních módních značek – je to stále mnohem dostupnější varianta pro většinu lidí. Prodej teplákoviny na metráž i jiných materiálů umožňuje doma si ušít téměř cokoliv.