Chybí vám doma v kuchyni na poličce místo? Další nové plechové krabičky, dózy a kořenky už se na ni nevejdou? Přicvakněte je zespodu. No jo, ale copak se mohou dózy vznášet ve vzduchu? Se silnými magnety ano. Vyzkoušejte návod v článku.

Malované krabičky a dózy na čaj či koření jsou moc pěkné. Ale postupem času už se na žádnou poličku v kuchyni nevejdou. Jenže je škoda ozdobné krabičky a kořenky schovat do skříně.

Ze spodní strany poličky ještě místo určitě máte. Vyrobte si další úložný prostor – magnetický držák na kořenky a dózy. Je to jednoduché.

Na magnetický držák kořenek a dóz potřebujete:

  • Pravítko, tužku.

Pozor – silné neodymové magnety nepatří do rukou malých dětí, hrozí například skřípnutí prstů.

Jak sestavit magnetický držák na kořenky a plechové krabičky

Polici zespodu otřete hadrem a opatrně odmastěte lihem nebo prostředkem na mytí oken. Jestliže v kuchyni často vaříte, může být totiž trochu mastná od výparů z vařených jídel a lepidlo by na ní nemuselo dobře držet.

Pravítkem naměřte rozestupy mezi magnety a prostor od krajů poličky. Tužkou potom vyznačte, kam magnety na spodní stranu poličky přilepíte.

Neodymové kotouče – kotoučové magnety přilepte k poličce, přimáčkněte a nechte zaschnout. Postupujte podle návodu, který je napsaný na lepidle.

A je to! Máte k dispozici další úložný prostor.

Jaké krabičky a dózy budou na poličce zespodu držet?

Je lepší k poličce přicvaknout pouze dózy, jež mají šroubovací či jinak uzavíratelný uzávěr nebo víko. Třeba plechové dózy na čaj mívají totiž víčko jen nasazovací.

Když takovou dózu za víčko k magnetu nacvaknete, může se z víčka zbytek dózy vysunout a spadnout. Můžete však dózu k magnetu přicvaknout i boční stranou, aby na magnetu nevisela za víčko.

Magnetická polička udrží také konzervy z pozinku (nemusí-li být v ledničce), a rovněž menší a lehčí zavařovací skleničky, které mají plechový šroubovací uzávěr.

Na magnetu nebude držet nerez a logicky ani dřevěné kořenky nebo celoskleněné dózy. Ale můžete k nim nalepit ocelový kotouček – protiplech, který se k magnetům přicvakne také.

Tip: Podívejte se, jak mohou magnetické kořenky držet i na stěně.