Adventní kalendář známe všichni ze svého dětství a velmi rádi jej také nabízíme svým dětem. Víte ale, kdy první adventní kalendář vznikl, co obsahoval a jak vypadal? Proč vlastně obsahuje pouze 24 okének? Co jednotlivá okénka symbolizují?

Radostnější čekání na Vánoce

Adventní kalendáře milují především děti. Ty si své první okénko otevírají již 1. prosince a s každým dalším se zvyšuje jejich napjaté očekávání. Pod každou skrýší je čeká malá drobná sladkost, nejčastěji čokoládová. Její chuť jim pak čekání na Vánoce ještě více zpříjemní a děti se těší na to, že slavnostně otevřou okénko s číslem 24. Nejčastěji se setkáte s formou papírového adventního kalendáře. Vyrobit si jej ale můžete také sami doma prakticky z čehokoliv anebo jednoduše zvolit cestu bio adventního kalendáře. Silnějšímu pohlaví můžete adventní kalendář vyrobit například z oblíbených uzenin, dámy zase ocení kosmetické adventní kalendáře, které udělají radost, ale nepřibírá se po nich.

Kde se vzal adventní kalendář?

Úplně první adventní kalendář vznikl v roce 1851 a byl samozřejmě vyroben ručně. Jeho okénka nebyla otevírací, ale přesto vypadal velmi podobně jako naše současné adventní kalendáře. V roce 1908 vznikl první adventní kalendář s potiskem samozřejmě s náboženskou tématikou a postaral se o něj jeden mnichovský tiskař. Místo okének měl tento adventní kalendář vystřihovací motivy. Již o několik let později ale světlo světa spatřil opravdový adventní kalendář, jak jej známe dnes, tedy s otevíracími dvířky.

Co se ukrývá pod okénky kalendáře?

V současné době jsou nejčastějšími poklady ukrytými v adventním kalendáři malé čokoládky. Chcete-li, aby si je vaše děti vychutnaly v bio kvalitě, vsaďte na bio adventní kalendář. Kromě čokolády však mohou okénka obsahovat také nejrůznější bonbóny, perníčky anebo drobné šperky, což ocení zejména malé holčičky. Chlapečci budou vděční za malá autíčka, ze kterých si o Vánocích budou moci udělat vlastní sbírku. Adventní kalendáře najdete ale také online připravené k vytištění a instalaci na vhodný podklad, do kterého budete moci ukrýt své vlastní poklady. Originální adventní kalendář se ale také může stát cílem vašeho společného tvoření s dětmi.