Rychlost a kvalita připojení se nedá slučovat. Je spousta kritérií, které byste měli při rozhodování o internetovém připojení znát. Nicméně služby, které nám nabízí různí poskytovatelé se nám, laikům velice těžko srovnávají – a stejně tak těžko odhadneme, jakou rychlost připojení k internetu vlastně potřebujeme.

Standard mezi připojením – neomezené připojení

Při tomhle typu připojení se nemusíte vůbec hlídat, kolik dat budete stahovat či odesílat, jak dlouho jste připojeni a jakou rychlost využíváte. Dokonce i vysokorychlostní internet v dnešní době již není nedosažitelný luxusem, jak tomu bylo v dřívějších dobách – ceny za připojení šly totiž rapidně dolů, a to kvůli konkurenčním firmám a poskytovatelům, kteří se doslova předhání v tom, kdo nabídne lepší či levnější připojení.

Důležitý je počet připojených přijímačů

Měli byste zvážit, kolik členů vaší rodiny bude internet využívat dohromady – to znamená mobilní telefony, tablety, počítače či zároveň internetová televize? Tyhle všechny přijímače výrazně omezují rychlost připojení, jelikož musí najednou vládnout nápor přenášených dat v jednom okamžiku.

Pokud tedy nejste sami, raději zvolte vyšší rychlost připojení, pokud je to v místě vašeho bydliště možné. Ve větších městech, jako například internet Brno, nebývá vůbec problém dosáhnout i maximální rychlosti. Bohužel, menší vesničky zpravidla nedisponují velkou kapacitou přenosové rychlosti.

Jakou přenosovou rychlost tedy zvolit?

Pokud využíváte internetové připojení pouze na jednom přijímači ke klasickému čtení emailů a procházení facebooku, bohatě si vystačíte s rychlostí 30 Mb/s. Pokud je vás ale v domácnosti více, raději zvolte vyšší přenosovou rychlost – a to okolo 150 Mb/s – v tomto případě můžete zároveň stahovat filmy či soubory, sledovat videa nebo hrát online hry a internet bude pořád bezchybně fungovat.

Je nutné si u vašeho poskytovatele ověřit, jaká je tedy v místě vašeho bydliště dostupná přenosová rychlost a podle toho se dál rozhodovat, jaký typ připojení zvolíte.