Víte, kolik odpadu produkujete? Firmy i podnikatelé by měli produkci svého odpadu pravidelně evidovat a když přesáhne zákonný limit, je třeba zpracovat roční hlášení za odpady a odeslat ho na ISPOP. Je to jedna z byrokratických povinností, kterým nikdo neunikne a navíc od roku 2021 platí jiná pravidla, která přišla společně s novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. a přináší řadu změn.
Co se pro vás změnilo?
Hlavní změnou je roční limit produkovaných odpadů. Doposud platilo, že roční hlášení musí dělat každý, kdo za kalendářní rok přesáhne produkci 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se limit u nebezpečného odpadu posunul na 600 kilogramů, což pro řadu podnikatelů a firem, které nebezpečného odpadu neprodukují tolik, znamená, že už roční hlášení dělat nemusí. Je třeba pamatovat, že však stále musí vést průběžnou evidenci odpadu, ta je důležitá, aby bylo možné před kontrolou dokázat, že limit nepřekračujete. U běžného odpadu zůstal limit beze změny.
Další změna se týká termínu pro odeslání ročního hlášení na ISPOP. Doposud byl termín od 1.1. do 15.2. Nově je termín, do kdy můžete odeslat roční hlášení o produkci odpadů 2021 do 28.2. Na zpracování a odeslání máte tedy nově 2 měsíce. Jde tedy celkem o 2 výrazné změny, které zajisté mnoho lidí potěší.
Kdo vám dělá roční hlášení za odpady?
Roční hlášení za odpady zabere mnoho času a starostí, to je také důvodem, proč stále více subjektů spoléhá na externí firmy, které jim ho zpracují. Roční hlášení za odpady opravdu nemusíte dělat sami, obraťte se raději na specialisty na odpad na webu Rocnihlaseni.cz, kteří vám ho řádně zpracují a odešlou na ISPOP. Tato služba je levná a využít ji může kdokoliv.