Pokud bychom měli rozvaděč přirovnat v elektronické síti k lidskému orgánu, tak to bude bez jakýchkoliv debat srdce. Do rozvaděče počítáme s tím, že přivádíme jeden konkrétní zdroj energie. Odtud se následně energie může šířit do jednotlivých větví a částí stavby.

Rozvaděč je přitom poměrně dost jednoduchým mechanismem, ale mezi nejjednodušší úlohy rozhodně nemusí patřit jeho kompletace a příprava. Dnes se podíváme především na to, jaké všechny součástky budete nutně potřebovat ke kompletaci kvalitního domácího rozvaděče, na který se můžete spolehnout.

Základem je výběr správné skříně

Pochopitelně tou nejdůležitější věcí jsou rozvaděčové skříně. Ty vždycky najdete připraveny podle platných norem, tak se nemusíte bát toho, aby vám do nich spolehlivě pasovaly další součástky, které budete nakupovat. Základním rozdílem, které se u rozvaděčové skříně uvádějí, je především jejich velikost a tvar. Drtivá většina z nich je dělána v proporcích obdélníků, přičemž jsou orientovány na stojato.

Rozvaděčové skříně můžete koupit v celé řadě provedení od těch nejstandardnějších kusů až po speciální varianty, jako mohou být vyměnitelné a přenosné stavební rozvaděčové skříně.

Výběr správných svorek

Vnitřek rozvaděčové skříně následně tvoří jednotlivé svorky. Svorky jsou elektrotechnickou pasivní součástkou, která slouží k přerozdělování signálů a energie podle jejich nastavení. Opravdu nejstandardnější svorky slouží vyloženě pro propojení energetických součástí, aniž bychom u toho předpokládali přidání další libovolné utility jako mohou být mikrospínače, čidla či měřidla. Jedná se tak o ty nejzákladnější komponenty, které v tomto ohledu můžeme sehnat.

Vedle toho ale můžeme počítat i s mnohem efektivnějšími a speciálnějšími druhy svorek, které nám nabídnou celou řadu možností. Jednou z těch nejmodernějších a neoblíbenějších variant jsou patrové svorky. Najdeme je nejen v domácnostech, kde mohou realizovat i podstatně složitější rozvody, ale většinou se s nimi můžeme mimo jiné potkat také v případě automatizace ve společnostech a industriálním průmyslu.