Mozaika je používaná ke zdobení stěn a podlah již od starověku. Nejčastěji to byly veřejné a soukromé lázně, kde se objevovaly ozdobné mozaikové obrazy. Postupem času se mozaiky využívaly stále, jen vymizely figurální motivy a nahradily je přírodní a později abstraktní vzory. V současné době se mozaiky hojně využívají zejména v místech, která je třeba obložit, ovšem kvůli oblým tvarům se obtížně používají klasické dlažby či obklady.

Kam s mozaikou

Typickým příkladem jsou bazény s kulatými sloupy a zaoblenými okraji, wellness zařízení, parní lázně apod. Z toho by vyplývalo, že mozaiky budou dominovat ve veřejném sektoru, opak je ale pravdou. Bazény jsou dnes poměrně rozšířené i v soukromých stavbách, přibývá stále i soukromých domácích wellness a parních lázní a s nimi se rozšiřuje působnost mozaiek i sem. Mozaiky se vyrábí v mnoha různých provedeních, jak materiálových, tak barevných. Často se setkáte se skleněnými mozaikami, které si můžete vybírat v různých barevných kombinacích.

Pro milovníky přírodních materiálů jsou připraveny mozaiky kamenné tvořené přírodními říčními oblázky, kousky betonu či travertinu. Klasické mozaiky se pokládají na speciální lepidlo, pro snazší manipulaci s mozaikou jsou jednotlivé dílky dodávány na silikonové síťce. Mozaiky můžete využít nejen v domácím wellness, kolem bazénu, nebo v parní lázni.

Mozaiky se perfektně hodí i k doladění obložení koupelny, toalety či kuchyňské linky. K oživení stávajících obkladů lze s výhodou využít samolepicí 3D mozaiky, které jednoduše nalepíte na stávající obklady. Tím si vytvoříte zcela nový vzhled a zároveň atmosféru ve vaší koupelně, na toaletě, nebo v kuchyni. Manipulace se samolepicí mozaikou je velmi jednoduchá. Stačí pouze připravit podklad, aby byl rovný, suchý a čistý, potom sejmete podkladový papír z dílce mozaiky a můžete lepit. Uvidíte, že to bude raz dva a zvládnete to i vy levou zadní.