Trichomoniáza je bežnou, pohlavne prenosnou, chorobou. Choroba spôsobuje parazit Trichomonas vaginalis. Chorobou častejšie trpia ženy ako muži a vyskytuje sa častejšie u starších žien. Choroba hrozí každému, kto je sexuálne aktívny.

Trichomoniáza sa šíri pohlavným stykom

Trichomoniáza sa prenáša pohlavným, najčastejšie heterosexuálnym, pohlavným stykom. Nešťastné je, že mnoho ľudí je bezpríznakových a choroba nevedomky šíri ďalej.
U žien trichomoniáza napáda vulvy, pošvu, krčok maternice a močovú trubicu. U mužov sa infekcia prejaví najmä v močovej trubici, ale môže sa tiež objaviť v prostate a v žľazách medzi močovým mechúrom a penisom. Zriedkavo sa trichomoniáza objavuje aj v iných častiach tela, napríklad na rukách, v ústach a v konečníku.
Príznaky má trichomoniáza podobné ako zápal pošvy, napríklad svrbenie a pálenie v intímnej oblasti, zapáchajúci výtok z vagíny alebo penisu, bolesť pri močení či sexe.

Prevencia pred nakazením trichomoniázou

Jediným spôsobom, ako sa nákaze vyhnúť, je úplná absencia pohlavného styku. Sú aj ďalšie možnosti zníženia rizika nákazy parazitom Trichomonas vaginalis.

  • Pri každom pohlavnom styku používajte kondómy. Kondóm nasaďte skôr, než sa penis dotkne pošvy. K nákaze môže dôjsť aj pri obyčajnom dotyku.
  • Dajte prednosť rýchle sprche pred dlhými kúpeľmi. Vagína má prirodzenú rovnováhu baktérií, ktoré ju udržujú zdravú. Keď sa kúpete, odstránite niektoré z týchto užitočných baktérií, ktoré môžu zvýšiť vaše šance na získanie pohlavne prenosných chorôb.
  • Nebuďte promiskuitný. Hovorí sa, že vernosť je v móde, tak buďte IN. Ak spoznáte nového partnera, nechajte sa obaja testovať na pohlavne prenosné choroby.
  • Buďte k svojmu partnerovi úprimní. Úprimnosť k partnerovi ohľadom vašej sexuálnej histórie je dôležitejšie, než si myslíte.